A hirtelen szívhalál és az örökletes szívbetegségek kapcsolata

A hirtelen szívhalál (Sudden Cardiac Death, SCD) a szív működésének váratlan leállásából ered, ami egyaránt előfordulhat korábban betegséggel diagnosztizált és látszólag egészséges szívű emberekben is. A jelenséget általában a szív elektromos aktivitásának zavara - aritmia vagy asystole - okozza, amely megszakítja az agy és a test többi részének vérellátását. Azonnali kezelés nélkül perceken belül halálhoz vezethet.
Okok és előfordulás
A hirtelen szívhalál okai életkor szerint változnak. 35 év alatt az esetek mindössze 40%-a kapcsolódik koszorúér-betegséghez és cardiomyopathiákhoz - ebben a korcsoportban gyakran egy korábban fel nem ismert veleszületett vagy örökletes állapot áll a háttérben. Ha azonban minden korosztályt figyelembe veszünk, az esetek több mint 85%-ában a koszorúér-betegség és a cardiomyopathiák jelentik a kiváltó okot.
Az előfordulási gyakoriság jelentős: Európában évente 350-700 ezer halálesetet okoz, világszerte pedig 4-5 millió esetet regisztrálnak. Az Egyesült Államokban az összes haláleset 7-18%-áért felelős. Bár bármely életkorban előfordulhat, a gyakoriság az életkorral növekszik, különösen 35 év felett.
Örökletes szívbetegségek típusai
Az örökletes szívbetegségek két fő csoportra oszthatók:
1. A szívizom szerkezetét és működését érintő betegségek (cardiomyopathiák):
- Hypertrophiás cardiomyopathia
- Arrhythmogen jobb kamrai cardiomyopathia
- Dilatatív cardiomyopathia
- Bal kamrai non-kompakt cardiomyopathia
2. A szív elektromos aktivitását érintő betegségek (csatornabetegségek):
- Hosszú QT-szindróma
- Brugada-szindróma
- Katekolaminerg polimorf kamrai tachycardia
- Idiopátiás kamrafibrilláció
Genetikai háttér és öröklődés
Az örökletes szívbetegségek általában autoszomális domináns öröklésmenetet követnek, ami azt jelenti, hogy a mutáció öröklődésének és továbbadásának esélye 50%.
Az örökletes szívbetegségek közös jellemzője a genetikai alap, a családi halmozódás és a heterogén klinikai megjelenés, mivel a kiváltó tényezők között összetett kölcsönhatás van, amely befolyásolja a betegek klinikai megjelenését és prognózisát.
A különböző típusú örökletes szívbetegségek különböző gének mutációihoz kapcsolódnak, ezért fontos olyan genetikai vizsgálatokat végezni, amelyek az örökletes szívbetegséggel összefüggésbe hozható gének heterogén csoportjára terjednek ki.
Fontos megjegyezni, hogy a genetika területe folyamatosan fejlődik. Még ha minden ismert, tudományosan igazolt gént megvizsgálnak is, előfordulhat, hogy nem találnak genetikai eltérést. Ez nem jelenti azt, hogy nincs örökletes betegség - lehet, hogy a felelős gént még nem azonosították.
Genetikai megelőzés jelentősége
A myGeneticRisk a megelőző genetikai teszt szív- és érrendszeri betegségek és rákbetegségek - a világszerte leggyakoribb betegségek - örökletes kockázatának meghatározására. Az ezekre a betegségekre való hajlam ismerete lehetővé teszi a szakember számára, hogy a betegségek megelőzésére vagy korai stádiumban történő felismerésére irányuló stratégiákat dolgozzon ki, amikor a kezelés általában hatékonyabb.
Kiknek szól a myGeneticRisk:
- amatőr és profi sportolóknak, akik szeretnék tudni a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát
- embereknek, akik szeretnék megtudni az örökletes rák kockázatát
- bármely egészséges személynek, aki proaktív az egészségügyi ellátásával kapcsolatban
A korai felismerés és a megfelelő kezelés életmentő lehet, ezért különösen fontos, hogy a veszélyeztetett családok részt vegyenek genetikai szűrővizsgálatokon.
Az Intelligenetic myGeneticRisk és myGenome tesztje a szakember számára a kardiovaszkuláris betegségek genetikai vizsgálatainak széles portfólióját kínálja. A tesztekkel kapcsolatos további információkért forduljon hozzánk bizalommal.
Az Intelligenetic munkatársai között vannak azok a kutatók, akik már több mint 20 éve foglalkoznak genetikai vizsgálatokkal, s akiknek ez idő alatt számos tudományos közleménye is megjelent genetikai témakörökben. Az Intelligenetic célja, hogy világhírű kutatók és magasan képzett tudósok bevonásával, illetve a legkorszerűbb technológiák és orvosi innovációk folyamatos nyomon követésével és szervezésével elérhetővé tegye a magyar orvosok és pácienseik számára a legkorszerűbb vizsgálati lehetőségeket.
Kapcsolódó cikkek
Hírlevél
Kapcsolódó cikkek

Népbetegségek nyomában: a multifaktoriális betegségek születésünktől halálunkig

Mit örökíthetek át gyermekemnek? Erre is jó a myGenome!

Hogyan kellene végigélni az életünket? Az egészséges öregedés titka: Mit tanulhatunk a modern preventív medicinától?

A Humán Genom Projekt: Az emberi DNS feltérképezésének mérföldköve

Genetikai vizsgálat vérből: non-invazív eljárás magzati tesztelésre terhességben, vizsgálat egészségmegőrző célból csecsemő és felnőtt korban

A telomerek szerepe az öregedésben és az egészségben

A metabolizmus és a genetika kapcsolata

Az egészségmegőrzés és a genetika összefüggései

A genom nem kódoló része: Több, mint puszta "felesleg"
