Skip to main content

A telomerek szerepe az öregedésben és az egészségben

A telomerek szerepe az öregedésben és az egészségben
| Blog
A telomerek szerepe az öregedésben és az egészségben

Az öregedés folyamata még ma is számos titkot rejt. Bár tudjuk, hogy olyan külső tényezők, mint a dohányzás, a stressz vagy a helytelen táplálkozás felgyorsíthatják az öregedést, a szervezetünkben zajló belső folyamatok is kulcsfontosságúak. Ezek közül az egyik legintenzívebben kutatott terület a telomerek rövidülése.

Mik azok a telomerek?

A telomerek a kromoszómák végein található DNS-szakaszok, amelyek ismétlődő szekvenciákból állnak - az emberi telomerek esetében a TTAGGG bázissorrend ismétlődéséből. Úgy működnek, mint a cipőfűzők végén lévő műanyag kapocs: ahogy az védi a cipőfűzőt a felbomlástól, úgy óvják a telomerek a kromoszómákat. Védik a kódoló DNS-t az enzimek károsító hatásától, valamint befolyásolják a közeli gének átíródását és a sejtciklus szabályozását.

A sejtosztódás természetes folyamata során minden alkalommal elvész egy kis darab a telomerekből. Amikor a telomerek egy kritikus hosszúságot érnek el, a sejt elöregedettnek minősül, és beindul a programozott sejthalál (apoptózis). A telomerek rövidülésének üteme egyénenként változó lehet, amit genetikai tényezők és környezeti hatások egyaránt befolyásolnak.

Betegségek és a telomerek kapcsolata

A rövid telomerek és a telomeráz enzim működése nemcsak az öregedéssel, hanem számos időskori betegséggel is összefügg, például:

  • Szív- és érrendszeri betegségekkel
  • Cukorbetegséggel
  • Neurodegeneratív kórképekkel
  • Bizonyos daganatos megbetegedésekkel

Különösen érdekes a telomerek szerepe a rák kialakulásában. A telomerek mérete kettős szerepet játszik: rövidülésük kromoszóma-instabilitáshoz és tumoros elfajuláshoz vezethet, ugyanakkor a már kialakult daganatsejtek túléléséhez szükség van a telomeráz enzim újraaktiválódására, ami "halhatatlanná" teszi a rákos sejteket.

Örökletes telomer-betegségek

Léteznek olyan genetikai betegségek is, amelyeket a telomeráz működésében vagy a telomerek fenntartásában szerepet játszó gének mutációi okoznak. Ezeket telomeropátiáknak nevezzük, és különböző szervrendszereket érinthetnek. Ilyen például a dyskeratosis congenita, amely csontvelő-elégtelenséget, májfibrózist és egyéb súlyos tüneteket okoz.

Mit tehetünk a telomereink védelméért?

A kutatások azt mutatják, hogy életmódunk jelentősen befolyásolhatja telomereink rövidülésének ütemét. A telomerek egészségét veszélyeztető főbb tényezők:

  • Krónikus stressz
  • Helytelen táplálkozás
  • Mozgásszegény életmód
  • Dohányzás és alkoholfogyasztás
  •  

Bár az öregedést nem tudjuk megállítani, de befolyásolhatjuk a telomereink rövidülésének sebességét. Az egészséges életmód - beleértve a stresszkezelést, a kiegyensúlyozott táplálkozást, a rendszeres testmozgást és a káros szokások kerülését - hozzájárulhat az egészséges öregedéshez.

A tudomány fejlődésével a telomerek hosszának mérése a jövőben akár fontos szerepet játszhat bizonyos betegségek kockázatának előrejelzésében és megelőzésében is.

Az Intelligeneticnél elkötelezettek vagyunk a genetikai megelőzés mellett. Ha további információra van szüksége, kérjük, hogy lépjen kapcsolatba velünk, és minden kérdésére válaszolunk.

Az Intelligenetic munkatársai között vannak azok a kutatók, akik már több mint 20 éve foglalkoznak genetikai vizsgálatokkal, s akiknek ez idő alatt számos tudományos közleménye is megjelent genetikai témakörökben. Az Intelligenetic célja, hogy világhírű kutatók és magasan képzett tudósok bevonásával, illetve a legkorszerűbb technológiák és orvosi innovációk folyamatos nyomon követésével és szervezésével elérhetővé tegye a magyar orvosok és pácienseik számára a legkorszerűbb vizsgálati lehetőségeket.

Kapcsolódó cikkek

Népbetegségek nyomában: a multifaktoriális betegségek születésünktől halálunkig
Mit örökíthetek át gyermekemnek? Erre is jó a myGenome!
Hogyan kellene végigélni az életünket? Az egészséges öregedés titka: Mit tanulhatunk a modern preventív medicinától?
A Humán Genom Projekt: Az emberi DNS feltérképezésének mérföldköve
Genetikai vizsgálat vérből: non-invazív eljárás magzati tesztelésre terhességben, vizsgálat egészségmegőrző célból csecsemő és felnőtt korban
A hirtelen szívhalál és az örökletes szívbetegségek kapcsolata
A metabolizmus és a genetika kapcsolata
Az egészségmegőrzés és a genetika összefüggései
A genom nem kódoló része: Több, mint puszta "felesleg"
Farmakogenomika: a hatékony gyógyítás alapja