Hogyan kellene végigélni az életünket? Az egészséges öregedés titka: Mit tanulhatunk a modern preventív medicinától?

Szerző – Dr. Nagy Gyula Richárd Ph. D., M. Sc., med. habil.
Az öregedés folyamata régóta foglalkoztatja az orvostudományt, de csak az utóbbi években kezdjük igazán megérteni azokat a komplex biológiai mechanizmusokat, amelyek meghatározzák, hogyan öregszünk. A modern preventív medicina szemlélete szerint az öregedés nem egy elkerülhetetlen hanyatlás, hanem egy olyan folyamat, amit tudatosan befolyásolhatunk.
Genetikai tényezők és epigenetika
A genetikai állományunk ugyan meghatározó szerepet játszik az öregedési folyamatban, de az epigenetikai változások - vagyis a környezeti hatásokra bekövetkező génkifejeződés-módosulások - legalább ennyire fontosak. Az orvosok gyakran találkoznak olyan esetekkel, ahol a családi halmozódást mutató betegségek kockázata jelentősen csökkenthető megfelelő életmódbeli változtatásokkal. A genetikai állományunkat olyan, amit a szüleinktől örököltünk, előnyökkel és hátrányokkal egyaránt. Ezt – jelenleg legalábbis – nem igazán tudjuk megváltoztatni, finomhangolást a környezeti faktorok tudatos befolyásával érhetünk csak el. De melyik környezeti faktort és hogyan változtassuk?
Az egészséges öregedés öt pillére
1. Mozgás
A rendszeres testmozgás nem csak a fizikai erőnlétet javítja, de befolyásolja a génkifejeződést is. A legújabb kutatások szerint különösen fontos:
- a rezisztencia edzés az izomtömeg megőrzéséért
- a kardio gyakorlatok a szív-érrendszer egészségéért
- a mozgékonyságot fejlesztő gyakorlatok az ízületi egészségért
2. Táplálkozás
Az individualizált táplálkozási terv kiemelten fontos. A genetikai különbségek miatt nincs univerzális diéta, de vannak alapelvek, mint például:
- feldolgozatlan élelmiszerek előnyben részesítése
- megfelelő fehérjebevitel az izomtömeg megőrzéséért
- omega-3 zsírsavak a gyulladáscsökkentő hatás miatt
- antioxidánsokban gazdag ételek fogyasztása
3. Alvás
Az alvás minősége közvetlenül befolyásolja a sejtszintű regenerációt és a hormonháztartást. Éppen ezért hasznos lehet:
- a napi 7-9 óra alvás
- a rendszeres alvási ritmus kialakítása
- az alváshigiénia javítása
- a cirkadián ritmus tiszteletben tartása
4. Stresszkezelés
A krónikus stressz jelentősen befolyásolja a sejtek öregedését és a génkifejeződést. A krónikus stressz elkerülésében fontos szerepet kaphatnak az alábbiak:
- rendszeres relaxációs gyakorlatok
- meditáció vagy mindfulness
- társas kapcsolatok ápolása
- munka-magánélet egyensúly megteremtése
5. Rendszeres szűrővizsgálatok
A preventív szemlélet egyik legfontosabb eleme a rendszeres szűrővizsgálatokon való részvétel. Ezek a vizsgálatok lehetővé teszik a betegségek korai felismerését, amikor még hatékonyabban kezelhetők:
- alapvető laborvizsgálatok évente
- nőgyógyászati szűrések
- kardiovaszkuláris állapotfelmérés
- további szűrések, mint például bőrgyógyászati, szemészeti, fogászati, endokrinológiai szűrés stb.
A megelőző medicina szerepe – a tényleges EGÉSZSÉGügy
Ami a fentiekből is egyértelműen látszik, hogy proaktívan kell tennünk az egészségmegőrzés érdekében és most, még mielőtt baj lenne.
Hiszen egy dologban valószínűleg mindannyian egyetértünk: a betegségeket sokkal jobb megelőzni, mint gyógyítani!
Megelőzés! Megelőzés! Megelőzés! – skandálhatjuk kórusban.
Igen. Az orvostudomány hagyományos, gyógyító, betegellátó szerepe (BETEGügy) mellett egyre fontosabb szerep jut a másik ágnak, a megelőző, még egészséges emberekkel foglalkozó ágnak, amit ténylegesen hívhatunk EGÉSZSÉGügynek.
A megelőzés viszont csak akkor működik jól, ha azt egy személyre szabott (perszonalizált) stratégia kialakításával kezdjük, nem rögtön a kijelölt cél elérésére szolgáló eszközök és módszerek, azaz a célunk elérését szolgáló strukturális elemek logikát nélkülöző ötvözésével: így mozogjunk, vagy úgy mozogjunk, ezt együk vagy azt együk, erre vagy egy másik szűrővizsgálatra járjunk, meg persze ilyen, vagy amolyan gyógyszereket szedjünk, ha baj van. Sok mindenkinek lesz majd egy jó ötlete. Ha viszont jó stratégia nélkül azonnal az eszközökkel és módszerekkel kezdjük, szinte garantált a kudarc.
A személyre szabott stratégiaalkotást megspórolni tehát nem lehet és nem is érdemes. Korábban már részletesen taglaltuk a modern medicina 4P-jét: a predikció (előrejelzés), prevenció (megelőzés), perszonalizáció (személyre szabás) mellett a negyedik a participáció, azaz az előző három a modern medicina szerint a páciens aktív közreműködése mellett kell, hogy történjen.
A páciens aktív közreműködése: utasból vezető
Fontos tehát, hogy ne csak passzív utazók legyünk saját sorsunk terén, hanem aktívan vegyük kezünkbe az irányítást az egészséges életért. A célunk eléréséhez váljunk utasból vezetővé. A személyre szabott stratégiához pedig szükségünk van a legjobb tervrajzra, hogy a ránk leselkedő kockázatokat felismerhessük, előre jelezhessük, megelőzhessük...
A „master blueprint”, azaz a fő tervrajzunk a személyre szabott stratégiához: A myGenome vizsgálat szerepe a prevencióban – a személyre szabott előrejelzés és megelőzés alapja
A személyre szabott medicina egyik leghatékonyabb eszköze a myGenome teljes genom szekvenálás, amely átfogó képet ad genetikai állományunkról. Ez a vizsgálat:
- az egész genetikai állományunkból kiindulva végez el részletes elemzést
- azonosíthatja örökletes betegségek kockázatát
- feltárhat többszáz gyógyszer működésével kapcsolatos variánsokat
- segít az életmódbeli ajánlások személyre szabásában
- támpontot ad a preventív szűrővizsgálatok tervezéséhez
- különösen hasznos lehet családtervezés előtt álló pároknak
A vizsgálat eredményei alapján személyre szabott prevenciós tervet tudunk kialakítani, amely figyelembe veszi az egyéni genetikai kockázatokat és védőfaktorokat. Ez különösen fontos lehet olyan területeken, mint:
- kardiovaszkuláris betegségek megelőzése
- daganatos megbetegedések kockázatának felmérése
- anyagcsere-rendellenességek előrejelzése
- neurodegeneratív betegségek, mint az Alzheimer-kór kockázatának vizsgálata
- gyógyszermetabolizmus optimalizálása
A BEFOLYÁSOLHATÓ genetikai tényezőket keressük, azokat, ahol a tudomány jelenlegi állása szerint lehetőségünk van arra, hogy a genetikai kockázat ismeretében a környezeti faktorok tudatos befolyásolásával (pl. megelőző kezelés, diéta, gyógyszeres kezelés) elérhessük, hogy a betegség korán felismerhető és késleltethető, gyógyítható legyen, vagy adott esetben ki se alakuljon.
Így elérhetővé válik, hogy egy személyre szabott stratégia alapján kezdjük el tudatosan változtatni életmódunkat az egészségmegőrzés érdekében, ismerve azt, hogy mik a SAJÁT rizikófaktoraink, NEKÜNK milyen mozgásformák az előnyösek, MI hogyan táplálkozzunk a saját jellemzőink alapján, NÁLUNK milyen gyógyszerek működnek jól, SZÁMUNKRA milyen szűrővizsgálatok lesznek a kifejezetten fontosak, vagy akár gyakrabban elvégzendők, mint másoknál, egyszóval SZEMÉLYRE SZABOTTAN történhet meg az életmódbeli ajánlások elkészítése.
A prevenció szerepe a gyakorlatban
A modern orvoslás már nem csak a betegségek kezelésére koncentrál, hanem azok megelőzésére is. A rendszeres szűrővizsgálatok és a személyre szabott prevenciós stratégiák kialakítása kulcsfontosságú. A genetikai tesztek segítségével ma már pontosabban meg tudjuk határozni az egyéni kockázatokat, és személyre szabott prevenciós tervet tudunk kialakítani.
Következtetés
Az egészséges öregedés nem a fiatalság mindenáron való megőrzéséről szól, hanem az életminőség fenntartásáról és javításáról. A modern preventív medicina eszköztárával és a genetika nyújtotta lehetőségekkel ma már sokkal hatékonyabban tudjuk támogatni ezt a folyamatot. A kulcs a személyre szabott megközelítés és a hosszú távú, következetes életmódváltás.
Induljon hát el egy lebilincselő utazásra egészsége jövője felé! Fedeztesse fel DNS-ének titkait a myGenome vizsgálattal még ma, és hozza ki a maximumot genetikai örökségéből! Ez nem csupán egy teszt, hanem az Ön személyes tervrajza a hosszabb, energikusabb élethez. Genetikai profiljának megismerésével olyan egyedi prevenciós tervet alakíthat ki, amely pontosan az Ön szervezetére szabott - mint egy tökéletesen illeszkedő egyedi készítésű öltöny, nem pedig konfekció megoldás!
A személyre szabott prevenciós stratégiával nem csak reagálhat a problémákra, hanem proaktívan, gyökerüknél előzheti meg a betegségeket. A holnap egészsége a mai döntéseinél kezdődik - ragadja meg a tudomány nyújtotta lehetőséget és legyen az egészséges változás úttörője saját életében! Genetikai potenciáljának felszabadítása csak egy karnyújtásnyira van – ne halassza holnapra azt, ami már ma megváltoztathatja életét!
A cél nem csak az, hogy mindenáron meghosszabbítsuk az életet, hanem hogy az életünk minél hosszabb szakaszát tölthessük egészségben, aktivitásban és életörömben. Ez pedig nem csak egyéni, de társadalmi szinten is kiemelten fontos célkitűzés.
Kapcsolódó cikkek
Hírlevél
Kapcsolódó cikkek

Mikrobiom: A testünkben élő "láthatatlan barátaink" világa

Népbetegségek nyomában: a multifaktoriális betegségek születésünktől halálunkig

Mit örökíthetek át gyermekemnek? Erre is jó a myGenome!

A Humán Genom Projekt: Az emberi DNS feltérképezésének mérföldköve

Genetikai vizsgálat vérből: non-invazív eljárás magzati tesztelésre terhességben, vizsgálat egészségmegőrző célból csecsemő és felnőtt korban

A hirtelen szívhalál és az örökletes szívbetegségek kapcsolata

A telomerek szerepe az öregedésben és az egészségben

A metabolizmus és a genetika kapcsolata

Az egészségmegőrzés és a genetika összefüggései
