A család bővülése hatalmas öröm, a végtelen boldogságot azonban beárnyékolják az aggódás gomolyfelhői. A szülők ilyenkor igyekeznek mindent megtenni a kis jövevény egészségéért, felkészítik a környezetüket és saját lelküket is a kisgyermekes életre. A várandósság alatt rendszeresen monitorozzák a magzat és az anya egészségét, ezzel is biztosítva, hogy minden a legnagyobb rendben menjen. A terhességi genetikai vizsgálatok során például arról próbálnak meggyőződni, hogy mekkora az esélye annak, hogy a baba bizonyos genetikai rendellenességgel születik meg. Ebben a blogposztunkban összegyűjtöttük a terhességi genetikai vizsgálatokat és bemutatjuk azt is, hogy miben más az Intelligenetic által kínált IntelliNIPT vizsgálat!
A terhességi genetikai vizsgálatokat a várandósság különböző szakaszaiban végzik el azzal a céllal, hogy a lehető legkorábbi időpontban kiderüljön, ha a magzatnál valamilyen fejlődési rendellenesség tapasztalható. Ahogy fejlődik a magzat, kialakulnak a szervei, növekedni kezd a méhben, egyre több információ áll rendelkezésre arról, hogy milyen is lesz majd a születendő gyermek. A terhesség alatt elvégzett magzati genetikai szűrések fényt deríthetnek arra, ha a fejlődési folyamatban valami eltér a megszokottól.
Fontos tudni, hogy bizonyos genetikai szűrések nem képezik a rutin terhesgondozás részét, ennek ellenére nem érdemes őket mellőzni. Statisztikák szerint kromoszóma-rendellenesség kimutatható a korai vetélések 60%-ánál, a szellemileg sérült emberek 25%-ánál. A leggyakoribb kromoszóma-rendellenességek a Down-kór, az Edwards-kór és a Patau-kór.
A szülőknek érdemes tehát tájékozódni, mivel ma már többféle szűrés is elérhető. Ismerjük meg, milyen genetikai szűrések közül lehet választani!
Alapvetően két nagy csoportba lehet osztani a terhességi genetikai vizsgálatokat:
Utóbbi azt jelenti, hogy a vizsgálat során nem történik direkt behatolás a terhességbe mintavétel céljából. Ilyen vizsgálati mód például az ultrahang és a biokémiai, laboratóriumi vizsgálatok, amelyeket vérmintán végeznek el, ennek megfelelően utóbbinál egy egyszerű vérvételre van szükség.
Vannak azonban olyan vizsgálati módszerek is, amelyek a terhességbe történő direkt behatolással járnak, ilyen például a magzatvíz-mintavétel, vagyis amniocentesis, ami nem egy szűrő módszer, hanem diagnosztikai eszköz, vagyis közel 100%-os pontosságú. Invazív módszer még például a méhlepény-mintavétel is, amely során a placentából vesznek mintát és ezt elemzik. Ezek a vizsgálatok nem veszélytelenek, növelik a vetélés kockázatát és egyes esetekben komplikációkat válthatnak ki. Ez az oka annak, hogy többnyire csak akkor végzik el őket, ha például az előzőekben említett szűrővizsgálatok okot adtak a gyanúra, hogy fennáll valamilyen fejlődési rendellenesség veszélye.
Blogposztunkban a nem invazív vizsgálatok témáját járjuk körül. Nézzük, mit kell tudni az ultrahangvizsgálatokról és a laboratóriumban elvégzett biokémiai tesztekről.
Három kötelező ultrahangvizsgálatot végeznek a terhesség ideje alatt, egyet a 11-13. héten, egyet a 18-22. héten, egyet pedig a 30-32. héten. Ezen vizsgálathármas célja, hogy minél több magzatnál fény derülhessen bizonyos strukturális rendellenességekre. Az ultrahang vizsgálat során megnézik, hogy hány magzat látható, milyen a méhlepény állapota, mekkora mennyiségű a magzatvíz, a magzat méretei megfelelnek-e a korának és mennyire életképes. Az orvosok ellenőrzik a koponyát, az agy szerkezetét, a végtagokat, a csontok felépítését, a szívet, a mellkast, a gyomrot, a bélrendszert, a rekeszizmot, a vesét és a húgyivari szerveket is.
A 11-13. héten, az úgynevezett 12. hetes ultrahangon vizsgálják meg a nyaki redő vastagságát, ez az adat ugyanis árulkodó lehet a rendellenességek tekintetében.
Azt lehet mondani, hogy jó dolog, hogy ez a három vizsgálat kötelező és ezt minden terhességnél lehetőség szerint el is végzik. Érdemes lehet azonban további vizsgálatokat is elvégezni, mivel az ultrahang sikeressége jelentősen függ olyan tényezőktől, mint a baba fekvése, a készülék minősége, a vizsgáló orvos tapasztaltsága és az anya adottságai. Tisztában kell lenni az ultrahang korlátaival, azzal, hogy a Down-kór jelenlétét csupán minden 6-7. beteg magzatnál lehet kiszűrni, hiszen nincs minden esetben az ultrahangvizsgálat során látható jele, s így van ez a többi kromoszóma-rendellenességnél is. Szerencsére azonban vannak más módszerek, laboratóriumi vizsgálatok is, amik pontosabb eredményt hozhatnak. Vegyük sorra ezeket!
A kombinált teszt, a négyes teszt és az integrált teszt egyaránt ún. biokémiai szűrővizsgálatok.
A kombinált teszt valójában egy vegyes megoldás, ahogy a neve is mutatja. Áll ugyanis a már említett ultrahangból és egy vérvizsgálatból. Az ultrahang során megmérik a magzat méreteit és a takaróredők vastagságát, a vérvizsgálat pedig a szabad β-hCG és a PAPP-A koncentrációját mutatja ki. Ezekből az eredményekből egy adatbázishoz hasonlítva számítják ki, hogy mekkora a Down-kór, az Edwards-kór és a Patau-kór kockázata. A Down-kór esetén a kombinált teszt detektálási rátája átlagosan 85%.
A négyes tesztet (AFP, össz-hCG, nem konjugált ösztriol, és az inhibin-A mérését) többnyire akkor végzik el, ha a terhességet későbben ismerték fel, mivel ezt a második trimeszterben csinálják és a detektálási ráta csupán 70-75%.
Az integrált teszt esetében az első és a második trimeszterben van vérvétel, és a második vérvétel után történik a kockázatbecslést. (A teljes integrált szűrés olyan, mint a kombinált teszt és a négyes teszt egyben.)
A laboratóriumi vizsgálatokon belül külön kategóriát képeznek a nem invazív prenatális tesztvizsgálatok, az anyai vértesztek, amelyek terhesség alatt az anyai vérből mutatják ki az oda bekerült magzati DNS fragmenseit. Ezek a magzati DNS darabkák lehetővé teszik, hogy következtetések tegyünk a fennálló kromoszóma-rendellenességekről akár 98-99%-os detekciós rátával.
Az Intelligenetic által végzett IntelliNIPT, ahogy a neve is mutatja egy komplex szolgáltatás, egy NIPT teszt, egy magzati DNS vizsgálat, amit az anya véréből végeznek el. Maga a mintavétel tehát egy egyszerű, lényegében fájdalommentes vérvétel.
A vizsgálat lehetővé teszi a magzati triszómiák, a Down-kór, az Edwards-kór és a Patau-kór előfordulásának, illetve a nemi kromoszómák számbeli eltérésének felismerését, illetve kiderülhet a magzat neme is. Vizsgálhatja az összes kromoszóma triszómiáját, valamint a 7 Mb-nál nagyobb deléciókat és duplikációkat. Az IntelliNIPT teszt a jól ismert Verifi teszt alapjain jött létre, annak utódja.
Az IntelliNIPT előnye a többi hasonló vizsgálathoz képest, hogy már a terhesség igen korai szakaszában, 10 hetes terhességi korban el lehet végezni anélkül, hogy a vizsgálatból adódó vetélés kockázata meglenne.
Hatalmas előny, hogy az eredmény a laborba érkezést követően igen gyorsan, jellemzően 3 munkanap alatt elkészül.
A vizsgálatokat a Veritas International barcelonai laboratóriumában végzik el, amely az Illumina legújabb, legmodernebb, világszínvonalú csúcstechnológiáját használja. Az újgenerációs laboratórium technikai csapatát Dr. Vincenzo Cirigliano vezeti, aki a prenatális diagnosztika úttörő alakja.
A kombinált szűrésénél pontosabb eredményt ad és segítségével elkerülhetők a kockázattal járó invazív vizsgálatok. A Down-, az Edwards- és a Patau-kór esetében a teszt 99,9% feletti szenzitivitású és 99,9% specificitású; a ritka autoszomális aneuploidiák esetében pedig a szenzitivitás 96,4%, a specificitás pedig 99,8%.
Az IntelliNIPT egy átfogó, biztonságos, megbízható magzati genetikai vizsgálat vérből. Kattints a weboldalunkra, és tudj meg mindent az IntelliNIPT-ről!
Jogi nyilatkozat: Az ezen az oldalon található valamennyi információ kizárólag tájékoztató célt szolgál, és nem helyettesíti az egészségügyi szolgáltatók általi szakvéleményt. Nem szabad kizárólag a honlapunkon talált információra hagyatkozni az egészségével kapcsolatos döntések meghozatalakor. Egészségi állapotára vonatkozó kérdéseivel mindig forduljon kezelőorvosához vagy más egészségügyi szakemberhez. A Verifi® az Illumina, Inc., az IntelliNIPT™ az Intelligenetic, egyebekben a védjegyek birtokosaik tulajdonát képezik.